Szybkie chudnięcie większości osób kojarzy z chorobą nowotworową, jednak spadek masy ciała może wskazywać na chorobę ogólnoustrojową. Spadek wagi może być objawem zaburzenia metabolicznego lub hormonalnego i towarzyszyć fizjologicznemu procesowi starzenia się organizmu. Diagnostykę w tym kierunku prowadzi lekarz o specjalizacji gastrologicznej. Do gastrologa można umówić się na wizytę w Poradni Multimedyk przy ulicy Rydzowej w Łodzi.
Wizyta u gastrologa w Łodzi
W Poradni Multimedyk w Łodzi dostępni są lekarze wielu specjalizacji, którzy przyjmują pacjentów w gabinecie lub udzielają porady na telewizycie. W przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych pacjenci mogą skorzystać z pomocy takiego specjalisty jak neurolog, dermatolog, psycholog, diabetolog, endokrynolog, dietetyk czy gastrolog.
Niepokojące objawy ze strony metabolizmu warto omówić na konsultacji z lekarzem specjalizującym się w dziedzinie gastrologii. Specjalista zbada stan zdrowia, poszuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w układzie trawienia, a następnie zaproponuje odpowiednią terapię lub skieruje na dodatkowe badania.
Chudnięcie z niewyjaśnionej przyczyny jest niepokojącym objawem, który powinien skłonić do wizyty kontrolnej u specjalisty. Gastrolog na podstawie wywiadu z pacjentem ustali przyczynę utraty wagi. Zasadnicze przyczyny chudnięcia są dwie: pacjent dostarcza zbyt małej ilość kalorii w stosunku do potrzeb organizmu lub są one zbyt szybko spalane, co może wynikać z wielu powodów. Spadek masy ciała, występujący bez znaczących zmian w codziennej diecie, może być spowodowany infekcją, stanem zapalnym lub przeziębieniem z gorączką.
Przyczyny spadku masy ciała
Na wizycie u gastrologa w pierwszej kolejności lekarz przyjrzy się, czy poza spadkiem masy ciała, obecne są inne objawy, np. gorączka. Chudnięciu często towarzyszą wymioty lub biegunka. Infekcja układu oddechowego czy stan zapalny układu moczowego, a może biegunka w przebiegu infekcji żołądkowo-jelitowej to częste przyczyny spadku wagi. Każda infekcja przeziębieniowa może spowodować ubytek kilku kilogramów. W większości przypadków chory nie ma apetytu. Takie objawy grypopodobne jak gorączka, ból gardła, trudności z przełykaniem czy po prostu złe samopoczucie skutecznie zniechęcają do jedzenia. Ponadto wymioty czy biegunka, same w sobie powodując odwodnienie organizmu, bezpośrednio wpływają negatywnie na masę ciała pacjenta. Dodatkowo w stanie infekcji organizm, który walczy z chorobą, spala więcej kalorii.
Gastrolog w sytuacji opisanej powyżej, skontroluje ubytek masy ciała. Jeśli nie jest to przewlekły stan, po okresie wzmożonych objawów choroby powinna nastąpić regeneracja organizmu i powrót do wcześniejszego stylu odżywiania. Masa ciała powinna w krótkim okresie czasu wrócić do wartości wyjściowej.
Zaburzenia odżywiania
Anoreksja i bulimia to zaburzenie odżywiania, które występuje szczególnie często w młodym wieku. Spadek masy ciała jest wywoływany celowo, a działania w tym kierunku są skrywane przed najbliższymi. Częściej kobiety, ale także mężczyźni, choć znacznie rzadziej, postrzegają siebie jako grube, nieatrakcyjne, nie akceptują siebie, chcą być idealne. Warto zwrócić się do Poradni Multimedyk w Łodzi i skorzystać z fachowej pomocy specjalistów. Poza konsultacją z gastrologiem można również skorzystać z pomocy dietetyka i psychologa.
Zaburzenia odżywiania nie zawsze przybierają skrajną formę anoreksji, ale trzeba pozostać czujnym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci i młodzież w okresie intensywnego rozwoju organizmu. Ten rodzaj zaburzeń wymaga wnikliwej obserwacji pacjenta przez rodzinę, ponieważ szybko wychwycona anoreksja pozwoli uniknąć skrajnego wyniszczenia organizmu, umożliwi wczesne wdrożenie psychoterapii i opieki dietetyka, a wszystko to zwiększa szansę wyleczenia.
Choroby, które powodują chudnięcie
Problemy gastrologiczne najbardziej wpływają na masę ciała i są powodem do zasięgnięcia porady specjalisty. Przed wizytą należy zwrócić uwagę na to, kiedy występują ewentualne bóle brzucha, czy zmienił się charakter stolca, konsystencja i częstość jego oddawania. Ważną informacją dla gastrologa są symptomy choroby zaobserwowane przez pacjenta w toalecie i dotyczące wypróżnień, to znaczy, czy nie ma w kale krwi lub śluzu. W tej sytuacji konieczne może okazać się badanie kału, a w razie potrzeby diagnostyka w kierunku choroby wrzodowej lub zapalenia błony śluzowej żołądka. Jeżeli utracie masy ciała towarzyszy częste oddawanie moczu, przy jednoczesnym silnym pragnieniu, może to sugerować cukrzycę. Pomiar stężenia glukozy we krwi będzie w tej sytuacji niezbędny. Na miejscu, w Poradni Multimedyk w Łodzi, można również zasięgnąć porady specjalisty diabetologa.
Innym tropem w przypadku niepokojącego chudnięcia jest funkcjonowanie gruczołu tarczycowego. W nadczynności tarczycy często obserwuje się chudnięcie. Nadmiar hormonów tarczycy powoduje przyspieszenie metabolizmu. W tym przypadku niezbędne będzie zmierzenie poziomu hormonów, a leczenie przez endokrynologa można kontynuować w Poradni Multimedyk.